jméno: Denisa Havlátová
věk: 15 let
znamení: býk
zájmy: Street dance, malování a zábava
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 

Záhlaví stránek

 
 

Lev africký

Pro velkolepý dojem, kterým působí dospělý samec lva s mohutnou hřívou, nazvali lidé tuto šelmu "král zvířat".
Obývá otevřené krajiny porostlé keři a roztroušenými stromy. Je jedinou kočkovitou šelmou, která žije ve větších skupinách, obyčejně rodinách, často i 20 až 30 členných. Tvořeny jsou jedním nebo dvěmi dospělými samci a několika samicemi s různě starými mláďaty.
Dospělý lev dosahuje délky 2,7 m, výšky v lopatkách 97 cm a hmotnosti 250 kg (v britské ZOO až 375 kg).
Protože jsou lvice lehčí, běhají rychleji než ostatní samci. Nemají ani velkou nápadnou hřívu, proto se snadněji připlazí ke kořisti. Na lovu spolupracují tak, že několik lvic vyhlédnutou oběť nadhání směrem k ukryté lvici, která ji potom těžkými tlapami srazí k zemi a usmrtí zakousnutím do krku. Na krátkou vzdálenost vyvinou při lovu rychlost až 60 km/h, přičemž jednotlivé skoky mohou být až 12 m dlouhé. I když se o většinu ulovené kořisti postarají samice, první se vždy nažerou samci. Až potom žerou samice a mláďata.
Hladový lev sežere najednou až 30 kg masa. Potom je schopen prospat a prodřímat až 20 hodin, aby potravu strávil.
Lvice jsou velmi pozorné a starostlivé matky. Obvykle mívají tři až čtyři mláďata, o která se starají společně a střídavě si se lvíčaty hrají. Ty začínají žrát maso asi ve třech měsících, ale ještě během dalších měsíců stále sají mateřské mléko.
 
Prohlášení o Cookies