jméno: Denisa Havlátová
věk: 15 let
znamení: býk
zájmy: Street dance, malování a zábava
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 

Záhlaví stránek

 
 

Lev kapský

Kapský lev představuje další, z volné přírody vymizelý druh, poslední lev v provincii Kapsko byl zastřelen 1858 a v Natalu v roce 1863. Žil v oblasti rozprostírající se mezi Namibií a Natalem, tvořené převážně náhorními planinami a stepmi. Podle celé řady zpráv se jednalo poddruh lva dosahující ve srovnání s ostatními největších rozměrů. Pro kapského lva byly typické následující znaky: robustní, široká a těžká hlava, mohutná tmavá (až černá) hříva zbarvená světle v okolí lící, která dosahovala zadních partií břicha a sahala na zádech za lopatky až na ramena, chomáče chlupů na loktech a výrazná štětka na konci ocasu. Pokud jde o barvu srsti, V. Mazák ji popisuje jako "poměrně tmavou, až šedoplavou, přičemž špičky chlupů byly často černé, hlavně uprostřed hřbetu, na předních končetinách a na stehnech zadních končetin". Srst samotná pak byla hustší a delší, než jakou lze nalézt u jiných poddruhů lva.
Kapský lev byl dlouho dobu považován za vyhynulého. Díky více než 30 let trvajícím snahám John Spence, ředitel Tygerberg ZOO v Jihoafrické republice, objevil v Novosibirské ZOO pár lvů odpovídající znakům přisuzovaných kapskému lvu a zahájil jejich chovný program.Podle Dr. P. Brandla z pražské ZOO (a řady dalších odborníků) se ovšem nejedná o potomky kapskéko lva, spíše jde o kombinaci náhodného výskytu znaků typických pro kapského lva a z části o adaptaci v důsledku dlouhodobého chovu lvů v extémních klimatických podmínkách Sibiře.
 
Prohlášení o Cookies