jméno: Denisa Havlátová
věk: 15 let
znamení: býk
zájmy: Street dance, malování a zábava
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 

Záhlaví stránek

 
 

Lev jeskyní

Dle některých názorů mohla patřit populace lvů žijící těsně před naším letopočtem na Balkáně k tomuto druhu.
Žil na stepích a polopouštích Eurasie. Byl velmi dobře přizpůsobený drsnému klimatu, který tehdy panoval. Byl asi o čtvrtinu mohutnější než současný lev, na délku měřil až 375 cm a hmotnost měl přes 200 kg u samců a 180 kg u samic. Srst byla dle jeskynních maleb pravděpodobně pruhovaná, ocas zakončený štětkou a samci měli okolo krku kratší hřívu. Živil se mladými mamuty a srstnatými nosorožci, dále lovil zubry, divoké koně a další velké druhy savců. Vyhynul pravděpodobně před 10 000 - 6 000 lety.
Následující text pojednává o evropském výskytu lva a o nalezení kostry lva jeskynního ve sloupské jeskyni u Brna. Autorem je dr. Lubor Niederle.
Lev jeskynní (Felis spelaea) byl mnohem silnější lva nynějšího, a dosud nenalezen v diluvialních vrstvách severní Evropy. Za to byl hojný v střední Evropě. Krásnou jeho kostru celou našel Dr. J. Wankel v sloupské jeskyni u Brna (nyní ve vídeňském c. kr. přírodovědeckém museu, obr.). Lev žil v jižní Evropě ještě v dobách historických. Dle Herodota přepadli lvi vojsko Xerxovo v Thessalii; za Diona Chrysostoma již v Makedonsku vyhynul.
Za přímého předka dnešních lvů se pokládá lev jeskynní Panthera spelea. Obýval celou Evropu. Poslední jedinci tohoto druhu vyhynuli asi před 4000 lety. Za hlavní příčinu se pokládá mizení jeho lokalit - postupný nárůst lesních ekosystémů v Evropě.
 
Prohlášení o Cookies